TILVENNINGSTIDEN I STOKKE MARITIME FUS
- ny hverdag for liten og stor….
Det er en spennende tid i vente når barnet ditt skal begynne i barnehagen. En stor omstilling venter – både for barnet og deg. Vi skal gjøre alt vi kan for at denne tiden skal bli en fin overgang fra dagene hjemme til barnehagen. For mange barn kan det være en stor omstilling å starte i barnehagen, og det er derfor helt nødvendig å sette av tid til en trygg tilknytning til personalet. Tilvenningsperioden er den første tiden på ny avdeling eller det første møtet med barnehagelivet, og vi ønsker å tilpasse oss barnet ditt så langt det lar seg gjøre.Det er en spennende tid i vente når barnet ditt skal begynne i barnehagen. En stor omstilling venter – både for barnet og deg. Vi skal gjøre alt vi kan for at denne tiden skal bli en fin overgang fra dagene hjemme til barnehagen. For mange barn kan det være en stor omstilling å starte i barnehagen, og det er derfor helt nødvendig å sette av tid til en trygg tilknytning til personalet. Tilvenningsperioden er den første tiden på ny avdeling eller det første møtet med barnehagelivet, og vi ønsker å tilpasse oss barnet ditt så langt det lar seg gjøre.
De første dagene er fokuset å bli kjent med både barn og voksne, og barnehagens fysiske miljø, inne og ute. Når barnet ditt får bli kjent med oss samtidig som du er der som en trygg base, blir det lettere for barnet å gå inn i nye relasjoner. Vi har faste rutiner i hverdagen vår i henhold til dagsrytmen, og dette er med på å skape trygghet for barna. Det kan være vanskelig å overlate barnet sitt til mennesker man ikke kjenner. Du kan bli usikker på om det er til det beste for barnet og om barnet vil trives i barnehagen. Dette er følelser de fleste foreldre opplever, og vi ønsker at du snakker med oss om dem.
Tilvenning til nytt miljø og nye situasjoner er en prosess som tar tid. I tiden før oppstart er dere velkomne til å komme på besøk så ofte dere vil. På den måten får dere mulighet til å bli bedre kjent med oss som jobber her, med avdelingen og ikke minst vi med dere.Tilvenning til nytt miljø og nye situasjoner er en prosess som tar tid. I tiden før oppstart er dere velkomne til å komme på besøk så ofte dere vil. På den måten får dere mulighet til å bli bedre kjent med oss som jobber her, med avdelingen og ikke minst vi med dere.
Kontaktperson
I tilvenningsperioden får dere en kontaktperson å forholde dere til. Kontaktpersonen er aktivt til stede i barnets hverdag. Det kan være godt å ha en fast voksen man kan være trygg på når det er mye nytt å forholde seg til. Formålet med kontaktpersonen er å bygge opp tillit til barnet for å være en trygg tilknytningsperson den første tiden. Kontaktpersonen har også ansvar for god dialog og kontakt med barnet og hjemmet.
De første dagene
Tidspunktet dere kommer avtales på forhånd. Det vanligste er å komme rundt kl. 09.30 den første dagen. Dette tilpasses selvfølgelig barnets søvnrutiner og hva som passer for dere. Den første dagen er det viktig at du er nær barnet og tilgjengelig hele tiden. For å få en god tilvenning er det viktig at du aktivt introduserer det nye miljøet. Du er med og steller barnet, er i rommet under lek osv. Hvor lenge dere blir i barnehagen tilpasses etter barnets behov – vanligvis et par timer.
Tidspunkt for dag 2 avtales før dere går hjem første dag. Personalet tar mer ansvar for barnet, men du er fortsatt med på stell, lek osv. Prøv gjerne, etter avtale med personalet, å forlate barnet en liten stund. Snakk med kontaktpersonen om dette. Hvor lenge dere blir i barnehagen tilpasses etter barnets behov.
Tidspunkt for dag 3 avtales før dere går hjem andre dag. Dersom vi tror at du og barnet ditt er klare for det, kan det være fint å forlate barnehagen denne dagen. Vi tar da utgangspunkt i hvor tilvendt barnet er etter de to første dagene. Det som ofte fungerer best er at du leverer, er i barnehagen en liten stund, og så går. Etter det leker vi litt, spiser mat og legger barnet ditt. Om alt går fint, ringer vi når barnet er ferdig med å sove, slik at du kan komme og hente da. Det er viktig at du er lett tilgjengelig på telefon og ikke er for langt unna. Du skal føle deg helt trygg på at vi ringer deg dersom ting ikke går bra.
Vi ønsker også å ha en foreldresamtale med deg på en av tilvenningsdagene. Denne samtalen har vi for å bli bedre kjent med dere, behov, rutiner, vaner og andre ting som er viktig for oss å vite noe om. Du får et skjema du kan fylle ut sammen med velkomstbrevet. Vi pleier å ha et felles foreldremøte for de nye foreldrene i juni. Invitasjon til dette kommer etter hvert. På dette møtet snakker vi om tilvenningstiden og praktisk informasjon om barnehagen.
Hvordan ta avskjed med barnet
Det er viktig at du sier ifra til barnet ditt når du skal gå. Dersom du forlater barnet uten å si ifra, kan det føle seg usikkert, utrygt eller begynne å lete etter deg. Det kan være trist at barnet gråter når du går, men på sikt er det bedre slik enn å snike seg vekk. Det er viktig at barnet får erfaring med at du ikke går før du sier ifra, og at du virkelig går når du sier det. Slik blir barnet trygg på at du kommer tilbake etter en stund. Prøv å utstråle trygghet til barnet selv om det kan være vanskelig. Det er viktig at du gir barnet til oss, i stedet for at vi tar barnet ut av armene dine. Slik viser du barnet at du har tillit til oss og at det er greit å være hos oss. Du kan oppleve at barnet gråter ved avskjeden. Det kan være vanskelig for både deg og barnet å ta avskjed i starten. Vår erfaring er imidlertid at gråten stilner like etter at du er ute av syne. Ring oss gjerne etter at du har gått og spør hvordan det går – du blir mest sannsynlig beroliget.
